Jak łatwo wymienić gniazdko elektryczne?

16 lip 2018

Jak łatwo wymienić gniazdko elektryczne?

Gniazdka elektryczne należą do wyjątkowo często używanych oraz niezbędnych elementów naszej instalacji elektrycznej. Zdarza się jednak, że z czasem ulegają zużyciu, pękają, luzują się i odstają od powierzchni ściany bądź płytek. Na szczęście w tym wypadku wcale nie musimy wzywać elektryka, ponieważ przy zachowaniu koniecznej ostrożności możemy samodzielnie je wymienić. W naszym tekście wyjaśniamy, jak zrobić to kro po kroku.

Gniazdo elektryczne, zwane też potocznie gniazdkiem lub kontaktem to złącze stanowiące część instalacji elektrycznej, które służy do przyłączania do niej odbiorników energii elektrycznej. Gniazdko takie stanowi część łącznika wtykowego. Gniazda wtykowe wykonuje się jako jednofazowe i trójfazowe. Gniazda jednofazowe dzielimy na podtynkowe i nadtynkowe. Oto, co musimy zrobić, żeby szybko uporać się z wymianą gniazdka.

Zadanie pierwsze
Do wymiany gniazdka elektrycznego przydadzą nam się specjalne narzędzia, oczywiście poza zakupionym elementem, który będziemy mocować. Spokojni, nie będzie ich wiele. Do wymiany gniazdka w zupełności wystarczą nam śrubokręt i próbnik. Z tego względu, że niezbędne będzie odłączenie prądu, a my musimy posiadać odpowiednie dobrą widoczność, postarajmy się wcześniej o zapewnienie sobie dodatkowego źródła światła. Pamiętajmy, że używanie latarki nie będzie w tym wypadku wygodne, za to zakładana na głowę latarka czołówka będzie kierować światło idealnie w to miejsce, które stanie się polem naszych działań. Bardzo ważne jest to, żeby przed ich rozpoczęciem wyłączyć prąd w instalacji. Zanim podejmiemy się wymiany gniazdka elektrycznego, przy użyciu próbnika prądu upewnijmy się, czy jesteśmy w 100 % bezpieczni. Czerwona dioda w próbniku nie może się zaświecić, ponieważ jest to sygnał, że grozi nam porażenie prądem.

Zadanie drugie, czyli odkręcenie gniazdka elektrycznego
Pamiętajmy, że wymiany gniazdka należy dokonać zawsze wtedy, gdy nosi ono ślady zużycia, a więc jest pęknięte, iskrzy, brzegi okrągłych wejść są przepalone lub gdy odstaje od powierzchni ściany. Warto dodać, że w tym ostatnim wypadku mamy do czynienia z oznaką siłowego wyciągania wtyczki z gniazdka. Przy koniecznie wyłączonym przepływie prądu w instalacji odkręcamy śrubokrętem mocowania gniazdka do puszki i bardzo delikatnie wyciągamy.

Zadanie trzecie, czyli przepinanie przewodów elektrycznych
Kiedy mamy już w ręku wyjęte z puszki gniazdko elektryczne, które, jeżeli jest jednocześnie końcem obwodu elektrycznego, łączy się z resztą instalacji za pomocą trzech przewodów o różnych kolorach. Wygląda to następująco. Przewód napięciowy posiada barwę czarną lub brązową. Z kolei przewód neutralny ma barwę niebieską, a przewód uziemiający jest dwukolorowy, żółto-zielony. Wszystkie przewody łączą się z gniazdkiem na dwa sposoby: albo za pomocą zacisków, albo śrub odkręcanych śrubokrętem. Teraz musimy przepiąć przewody do właściwych miejsc w naszym nowym gniazdku, pamiętając, aby przewód uziemiający koniecznie łączył się z wystającym z gniazdka bolcem.

Zadanie czwarte, czyli mocowanie gniazdka
Całość gniazdka z połączonymi przewodami bardzo delikatnie wkładamy do puszki elektrycznej, sprawdzając jednocześnie, czy którykolwiek z naszych przewodów nie odłączył się. Po umiejscowieniu gniazdka pozostaje nam już tylko przykręcić je bardzo mocno i nałożyć właściwą obudowę. Dopiero po dokonaniu tej czynności możemy włączyć ponownie prąd w instalacji i za pomocą próbnika przekonać się, czy w naszym gniazdku płynie prąd. Jeśli dioda próbnika zapali się na czerwono, oznacza to, że cała nasza operacja zakończyła się sukcesem, można do gniazdka włożyć wtyczkę odpowiedniego urządzenia i cieszyć się jego działaniem. Za pomocą tych poszczególnych kroków uporasz się samodzielnie z wymianą gniazdka!